poniedziałek, 19 maj 2014 17:07

Tym razem szkolenie w Chorwacji

Napisane przez  Paweł Lisak
Tym razem szkolenie w Chorwacji fot. Paweł Lisak

Podkarpaccy winiarze w dniach 1-4 maja 2014r. wzięli udział w kolejnym wyjeździe szkoleniowym projektu „W.I.N.E.: Wine In Northeaster Europe” realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci”. Tym razem odwiedziliśmy stolicę Chorwacji - Zagrzeb i jego okolice. Po raz kolejny spotkali się partnerzy z sześciu krajów uczestniczących w projekcie.

 

Poznawaliśmy zasady funkcjonowania interesującej oferty enoturystycznej wypracowanej przez winiarzy i władze okręgu zagrzebskiego.

http://www.zagrebacka-zupanija.hr/

Rozpoczęliśmy od zwiedzania warsztatu i muzeum bednarskiego w mieście Jastrebarsko. Właściciel opowiadał o tradycjach i skomplikowanej sztuce wyrobu beczek.

http://www.tzgj.hr/en/what_to_see/traditional_crafts/coopering.html

Następnie szeroko zapoznano nas z zasadami funkcjonowania, uregulowaniami prawnymi lokalnych „dróg winiarskich”, po czym odwiedziliśmy kilku winiarzy funkcjonujących przy Plešivička vinska cesta- Wine road of Plešivica.  

http://www.tzgj.hr/en/what_to_see/wine_road_of_plesivica.html

http://www.zagrebacka-zupanija.hr/zupanijski_navigator?t=7&s=714

Odwiedziliśmy: Šember wine cellar, Ciban wine cellar, Jagunić family farm, Korak wine cellar, Šoškić wine cellar, Tomac wine cellar, Braje family farm/cottage. Każdy z poznanych winiarzy zaprezentował własną, wyróżniającą go ofertę enoturystyczną.    

Kolejny dzień to malownicze miasto Samobor, gdzie spotkaliśmy się z winiarzami w miejscowego Stowarzyszenia Winiarzy. Zapoznano nas także z produkcją nalewek z lokalnych owoców i ziół, a w centrum miasteczka, tuż przy rynku przedstawiciel rodziny Filipec opowiedział o starej tradycji wyrobu wina z dodatkiem ziół „Bermet” i musztardy samoborskiej.

Zdobyta wiedza będzie wykorzystana do opracowania materiałów szkoleniowych dla winiarzy pragnących stworzyć ciekawą ofertę enoturystyczną, jako dodatkowe żródło przychodów z winiarstwa.

www projektu: http://wineproject.weebly.com/

Paweł Lisak

chorwacja logo

 

Więcej na http://wineproject.weebly.com/project-partners.html

Czytany 3200 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 maj 2014 17:54